Bohaterowie naszych środowisk

Federacja Patriotyczna zrzesza organizacje, które współpracują w swoich regionach z kombatantami, tworząc mocne, przyjacielskie, międzypokoleniowe relacje. 

Chcemy w ramach naszej wspólnej działalności promować i pokazywać Tych, z którymi los nas połączył, a którzy wywarli tak wielki wpływ na lokalne społeczności i nasze organizacje.

Pragniemy też szerzej wskazywać na bohaterów znanych w danych rejonie Polski, ale już niekoniecznie w kraju. Chcemy ciągle włączać do działań żyjących bohaterów naszej wolności i opowiadać o Tych, którzy już odeszli.

Poniżej przedstawiamy I część akcji “Bohaterowie naszych środowisk” 

DOLNY ŚLĄSK – kpt. Maksymilian Kowalewski

Urodził się 11 września 1924 roku w Ciemniewie, na Mazowszu. Od czasów powojennych związany z Wrocławiem. Jest bohaterem i autorytetem wrocławskich środowisk Patriotycznych.

Maksymilian Kowalewski

MAZOWSZE – płk Mieczysław Chojnacki, ps. Młodzik

Legendarny żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego” Żołnierz Wyklęty”. Był wspaniałym, niezwykle prawym, skromnym, mądrym i ciepłym człowiekiem oraz niekwestionowanym autorytetem.

Mieczysław Chojnacki

KUJAWSKO-POMORSKIE – Kpt. Kazimiera Pasikowska Zańczuk “Kruszynka”

“Bez kobiet nie byłoby konspiracji” – powtarzała często gen. Elżbieta Zawacka “Zo”

Warto pamiętać, że dziewczęta i kobiety angażowały się w walkę z okupantami, narażały swoje życie, poświęcały się, a często mniej o nich wiemy, bo były “tylko” sanitariuszkami i łączniczkami.

Kazimiera Pasikowska

PODLASIE – Władysław Stefanowski “Grom” i Bronisław Jasiński “Komar”, “Łom”.

GROM może być symbolem Obławy Augustowskiej, sowieckiej pacyfikacji z lipca 1945 r. wymierzonej w akowskie i poakowskie podziemie niepodległościowe, największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.

Bronisław Jasiński to Komendant Obwodu AK-AKO Augustów

 

SKLEP
CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content