Bez nazwy-1
slajder 1
slajder 2
previous arrow
next arrow

Federacja Patriotyczna jest głównym partnerem największej akcji paczkowej dla Polaków na Kresach w Polsce

Rodacy Bohaterom to projekt, który powstał w 2009 roku i funkcjonuje do dziś. Dotąd w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy podarowaliśmy już ponad 45 tysięcy paczek pamięci naszym Bohaterom!

Akcja cały czas ewoluuje. Od kilku lat ze smutkiem obserwujemy powolne zanikanie środowiska kombatanckiego, na Kresach i w Polsce, nasi bohaterowie odchodzą. Kontynuujemy akcję, bo widzimy na dawnych terenach Polski innych bohaterów, także niezwykle dla nas ważnych.

Ludzie, którzy od lat dbają o polską kulturę, historię, miejsca związane z naszą historią, czy groby naszych przodków. Ludzie uczący młode pokolenia języka polskiego, budujący ich tożsamość. Polscy nauczyciele, seniorzy, lokalni działacze. Bohaterzy.

“Pola zawiane śniegiem i mróz trzaska pod stopami. Wychodzimy z busa, zabieramy paczki i idziemy w stronę kolorowego drewnianego domku. Z dachu zwisają długie sople, na podwórku studnia i sławojka (wc) z wyciętym w drzwiach serduszkiem. W oknie z za firanki wygląda starszy Pan i słychać głos “Przyjechała do nas Polska”. W środku czekają na nas nasi Bohaterowie. Skromne wnętrze, na ścianie wisi charakterystyczny dywan, w rogu kaflowy piec. Dookoła nas mnóstwo pamiątek, które zdradzają, że tam na Dawnych Kresach Polski mieszkają Polacy. 
 
Każdego roku coraz więcej osób czeka na paczkę z Polski. Ten symboliczny podarunek to Paczka Pamięci, która napełnia radością serca naszych rodaków. Dzięki niej nasi Bohaterowie nie czują się samotni, oni wiedzą, że Polacy pamiętają i są wdzięczni, że przez całe dekady pielęgnowali pamięć o naszej Ojczyźnie i że stanowią żywe świadectwo historii Polaków na Dawnych Kresach Polski.
 
Kiedy odjeżdżamy najczęściej słyszymy jedno zdanie “nie zapominajcie o Nas”. Dlatego wracamy, ze świadomością, że Akcja Rodacy Bohaterom jest dla nich tak ważna. Jest wyrazem solidarności z Polakami, którzy pozostali na swoich ziemiach, ale już w obcym państwie, dalej pielęgnując Polską kulturę i tradycje.”

Nasi bohaterowie to całe grupy, ale i tak w pamięci pozostają obrazy poszczególnych historii – Pani Weronika, która straciła wszystko przez wojnę i razem z mężem zbudowała od zera mały skromny domek, który stał się miejscem wielu spotkań Polaków. Pan Alfons jeżdżący rowerem 30 km, aby posprzątać Surkonty (cmentarz wojskowy). Pan Stanisław, który niewidomy prosił, aby nastawiać mu radio na polskie programy. Zdenerwowany Pan Władysław mówiący  “nie przeszkadzaj Polska do mnie przyjechała”. Pan Edmund, który przesiedział 9 lat w piwnicy swego domu w czasie wojny, Pan Franciszek, który w łagrach był przez 10 lat i nie mógł wrócić nigdy do swego miejsca urodzenia, a którego udało się na koniec życia przywieźć do Polski i odzyskać dla niego polskie obywatelstwo.

Od początku akcji Rodacy bohaterom odbiorcom naszych działań był „Bohater grupowy” – członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Staramy się, aby każda pomoc była kierowana do indywidualnej osoby, ale w rezultacie chodzi o wsparcie całej wspólnoty.

Wspieramy ośrodki polskości – parafie, placówki edukacyjne, Domy Polskie, Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie i wiele innych. Pomagamy potrzebującym, rodzinom wielodzietnym, ludziom żyjącym w trudnych warunkach.

Wspieramy również:
– Stowarzyszenie Żołnierzy AK na Białorusi,
– Stowarzyszenie Polskich Kombatantów na Litwie, Klub Armii Krajowej w Wilnie
– Towarzystwo Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych Miasta Lwowa
– Polacy na Dawnych Kresach Wschodnich

Na co zbieramy?
– dary dla Bohaterów
– opiekę socjalną i zdrowotną
– transport paczek
– renowację polskich miejsc pamięci

Akcję możesz wesprzeć również we własnym zakresie – szykując własną paczkę dla bohaterów. Możesz zakupić dowolne produkty spożywcze lub chemię gospodarczą z listy umieszczonej na stronie rodacybohaterom.pl i dostarczyć do najbliższego punktu zbiórki.

Sposoby wsparcia

Akcję Rodacy Bohaterom można wesprzeć na kilka sposobów:

  • Przynieść do punktu zbiórki produkty na paczki pamięci
  • zoorganizować zbiórkę drów we własnym środowisku
  • wpłacić darowiznę na konto akcji
  • wesprzeć zbiórkę funduszy na siepomaga.pl/rodacy-bohaterom
  • Zakupić paczkę pamięci w naszym sklepie charytatywnym – kup paczkę
  • Zostać patronem akcji na portalu patronite.pl
SKLEP
CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content