Obława Augustowska

Zapraszamy w imieniu organizatorów do Augustowa na wydarzenia związane z rocznicą Obławy Augustowskiej.

Federacja Patriotyczna jest partnerem wydarzenia, a Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie/członek Federacji/ jednym z głównych organizatorów projektu.  

Szczegółowe informacje  o wydarzeniu na stronie – ZOBACZ

“Bo kto upomni się o Ofiary Obławy Augustowskiej, jeśli nie my – mieszkańcy tej ziemi. Niech informacja o sowieckiej zbrodni z lipca 1945 r., zbrodni bez przedawnienia, dotrze jak najszerzej” – Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

12  lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Mija 76 lat od tych wydarzeń…

Obława Augustowska trwała od 10 do 25 lipca 1945 roku i była bestialsko przeprowadzoną akcją zbrojną, wymierzoną przeciwko polskiemu podziemiu antykomunistycznemu i niepodległościowemu.

Połączone oddziały Armii Czerwonej i NKWD, wsparte zdradzieckimi siłami Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa rozbiły i wyłapały około  osób. Po kilkuset z nich wszelki słuch zaginął i do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Fotoreportaż z odbytego wydarzenia, na którym działo się wiele aktywności: gry terenowe, rekonstrukcje, Apel Pamięci, koncerty, spotkania ze świadkami wydarzeń, stoiska tematyczne. Na stronie wiele pięknych zdjęć i opisów: CZYTAJ I OGLĄDAJ – TUTAJ KLIKNIJ  

 

SKLEP
CHARYTATYWNY
Pomagaj i pamiętaj
Skip to content